BENQ – AZ ÍVELT ÉS A SÍKKÉPERNYŐS MONITOROK KÜLÖNBSÉGEI
2021. május. 25. – Az ívelt monitorok növekvő népszerűségnek örvendenek, így érdemes minél többet megtudni róluk, valamint arról is, hogy miben különböznek a lapos kijelzőktől a nyilvánvaló tervezési szemponton kívül. A monitorok alapjai többnyire egységesek, hiszen a két paneltípusból (VA és IPS) egyaránt lehet lapos és ívelt kijelzőket készíteni. A frissítési gyakoriság, a válaszidő, a színmélység, az AMD FreeSync és az NVIDIA G-Sync, valamint az általános technológiai alapok (pl.: HDR támogatás és felbontás) lényegében azonosak.
Az ív mértéke
A hasonló megjelöléseket, mint az 1000R, 1800R vagy 2300R csak az ível monitoroknál tüntetik fel. Az R jelentése a sugár, a szám pedig a monitor szélétől szélig terjedő távolságát tükrözi. Minél kisebb az R, annál közelebb vannak a görbe szélei egymáshoz, ezért a kisebb monitorok biztosítják a legjelentősebb görbületet. Tehát az 1000R-es kijelző kis méretű lehet, viszont jelentős görbülettel rendelkezik. Egy 4000R-es kijelző ezzel ellentétben hatalmas méretekkel rendelkezne, viszont majdnem, hogy sík lenne. A legtöbb ember számára az 1500R-2300R közötti kijelzők jelentik az ideális választást, amelynek tökéletesen megfelel a 34 hüvelykes MOBIUZ EX3415R, amely 1900R értékkel rendelkezik.
Görbék és megtekintési távolság
Az ívelt és a lapos monitorok összehasonlításakor az ívelt monitorok fő szempontja az emberi látás természetes mélységének jobb kihasználása, amelynek köszönhetően az ívelt monitorok természetesebbnek hatnak a használat közben.
A látási távolság könnyen megjegyezhető. Ha a monitor 1900R-es értékkel rendelkezik, akkor a legjobb megoldás, ha a felhasználó 1,9 méterre ül tőle. Tehát a monitor sugara egyben az ideális látótávolság meghatározására is szolgál. Ezzel ellentétben síkképernyős megoldások esetén jóval nehezebb a megfelelő távolság meghatározása.
Ideális megoldás játékokhoz
Amellett, hogy jobban illeszkednek a természetes emberi látáshoz, az ívelt monitorok ugyanazt a távolságot tartják a szemétől a képernyő bármely pontján. Egy nagy méretű lapos monitoron a felhasználónak ahhoz, hogy széltől szélig lássa a képet, állandóan mozgatnia kell a fejét, amely idővel fáradtságot okozhat. Továbbá, a szemektől a képernyőig tartó egyenlőtlen távolság általában kissé rosszabb képet eredményez a különböző látószög és távolság miatt.
Az ívelt monitorok átfogó hatása teszi őket olyan népszerűvé a játékosok körében. A játékosok a részletek láthatóságától is függenek, így számukra ideális az egyenlő távolságú kialakítás. Bizonyos játékműfajban az ívelt monitorok szinte szabvánnyá nőtték ki magukat, amely kifejezetten igaz a szimulátorokra.
Emeld új szintre a produktivitást
A lapos monitorokkal ellentétben a megnövelt betekintési terület kedvező tulajdonság a multitasking feladatok elvégzéséhez, ezért az ilyen megoldások kifejezetten népszerűek a programozók és kódolók, a tőzsdei profik és a tartalomgyártók körében. Mivel az ívelt monitorok általában ultraszéles képaránnyal rendelkeznek, egyszerre sok nyitott alkalmazást vagy ablakot képesek kezelni.
Profi fotózás, vagy tervező munkálatok során azonban az ívelt kijelzők látszólagos torzulásokat okozhatnak, így abban az esetben a síkképernyős, valamint az ultraszéles megoldások jelenthetik az ideális választást.
Az arányok
Az ívelt vagy lapos monitorok vásárlásának eldöntése előtt még egy tényezőt kell szem előtt tartani, mégpedig azt, hogy a legtöbb ívelt monitor 21:9 képaránnyal rendelkezik. Ez jelentős eltérés az általánosan elterjedt 16:9-es képaránytól. A lényegesen nagyobb látótér például rendkívül kedvező tulajdonság a játékosok számára, hiszen egyszerre több dolgot lesz képes megjeleníteni a kijelző. Azonban nem minden játék támogatja a 21:9-et, Ráadásul, mind az Xbox, mind a PlayStation konzolok egyelőre nem nyújtanak széleskörű támogatást az ilyen széles képarányokhoz.
Népszerű felbontások
A szélesebb képarányuk miatt az ívelt kijelzők általában saját egyedi felbontással rendelkeznek. Az általános QHD (2560×1440) vagy 4K (3840×2160) helyett 3440×1440 (ultrawide QHD) és 3840×1600 felbontásokat használnak.
Az ívelt megoldások hátránya, hogy kevesebb képpontot képesek megjeleníteni, mint a lapos monitorok. Például egy 3440×1440-es monitor képminősége nem különbözik a 4K-tól, de csak 5 millió képpontot jelenít meg, szemben a teljes 4K-val, amely több, mint 8 milliót tud. Még a 3840×1600 is „csak” 6 millió képpont, azonban ebben az esetben nem tapasztalható vizuális különbség 3840×2160-hoz képest. Továbbá a kisebb felbontás kevesebb terhelést jelent a VGA-k számára, amelyek így nagyobb teljesítményt képesek nyújtani.
Szempontok az ívelt monitorok mellett
Az ívelt kijelző mellett történő döntés oka leginkább a szórakoztatásban és az egyediségben rejlik. A játékosok számára (különösen a szimulátoros versenyzés, a repülés vagy hajózás) egy ívelt monitor képes új szintre emelni az élményt a nagyobb betekintési szögnek köszönhetően. Emellett az ilyen monitorok fokozzák a hatékonyságot a multitasking feladatok során köszönhetően a jobb betekintési szögeknek és a természetes kényelemnek.
MOBIUZ gamer monitorok – kihívás elfogadva!
A hardcore gamerek és a profi esportolók visszajelzései alapján a BenQ létrehozta a nagy teljesítményű gamer monitorjainak legújabb változatait, a MOBIUZ-t.
A sorozatba jelenleg az EX2710, EX2510, 27 és 25 hüvelykes megoldások tartoznak, amelyek 144Hz-es kijelzővel, 1 ms-os válaszidővel és a FreeSync Premium-mal rendelkeznek a szuper játékélmény biztosításáért, továbbá az IPS panelek lehetővé teszik a széles látószögű megtekintést is. Mindezek mellett a MOBIUZ sorozat HDR támogatással és beépített, 2,5 W-os treVolo hangszórókkal is rendelkeznek. A BenQ továbbá nemrégiben bemutatta az ívelt, 34 hüvelykes MOBIUZ EX3415R monitort is, amely megőrzi a síkképernyős megoldások előnyös tulajdonságait, azonban egy 1900R értékű görbülettel is rendelkezik a jobb játékélmény biztosítása érdekében.
A MOBIUZ monitorok megfelelnek azoknak a játékosoknak az igényeinek, akik gyors válaszidőt szeretnének kiváló vizuális élménnyel. Tudj meg többet a MOBIUZ sorozatról a BenQ.eu oldalon.